WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Sperm Sayısı Nasıl Ölçülür

Sperm sayısı çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri için önemli bir kriterdir. Sperm azlığı ya da kalites düşüklüğü çiftlerin çocuk sahibi olmalarına engel olabilmektedir. Peki bu durumda sperm sayısı nasıl ölçülür? Sorusuyla birlikte spermin nasıl sayıldığını, kalitesinin ne durumda olduğunu nasıl öğrenilebileceğini anlatalım.

Sperm sayısı ve kalitesi hatta hareketliliği spermiogram adı verilen test sayesinde analiz edilebilmektedir. Erkeğin menisindeki sperm sayısını ve kalitesini rapor edebilen bu test sayesinde çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri için gereken tedavi ya da izlemeleri gereken yolda belirlenebilmektedir. Spermiogram testi ile sperm sayısı nasıl ölçülür? Bir de bu soruyu cevaplayalım.

Testin doğru sonuç verebilmesi için 3 günlük cinsel perhizden sonra en geç 1 saat içerisinde laboratuara sperm örneği verilmelidir. Sperm değerlendirmesi için birkaç farklı işlem yapılmaktadır. Kruger yöntemi ile sperm şekli bozukluklarını göz önüne alınıp değerlendirilmektedir. Özel bir boyama ile sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin doğurganlık ( fertilite)kapasitesi belirlenebilmektedir. Sperm analizine göre ideal bir karar verilebilmesi için 1 ay ara ile yapılmış en 2 farklı sperm örneği üzerinde inceleme yapılmalıdır. Sperm analizin herhangi bir doğurganlık sorunu bulunursa erkeğin fiziksel ve hormonal olarak ileri muayenesine geçilmektedir.

30 Ağu 2021 15:47

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.