WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Prostat Enjeksiyonu Nasıl Yapılır

Prostat Enjeksiyonu Nasıl Yapılır; Prostat enjeksiyonunun nasıl yapıldığını anlayabilmek için öncelikle prostatın ne olduğundan kısaca bahsetmeliyiz. Prostat, mesane dediğimiz idrar kesesinin çıkışında bulunan, birincil işlevi üreme fonksiyonu ile ilgili olan yaklaşık 20 gram ağırlığında bir salgı bezidir. Prostat bezinin içerisinden idrar kanalı geçer ve yaşlanmayla birlikte erkeklerin büyük bir çoğunluğunda büyüme gösterir. Bazı durumlarda büyümeye enfeksiyon da eşlik eder. İleri yaştaki erkeklerde görülen prostat hastalığı (prostatit) bu salgı bezinin büyümesiyle oluşur. Prostat hastalığı, genel cinsel sağlık açısından önemli olduğu kadar bireyin yaşam konforu açısından önemli bir engeldir.

Prostatit Belirtileri Nelerdir?

Hastalık belirtileri şunlardır;

İdrara başlamada ve sonlandırmada güçlük

Zayıf ve kesintili idrar çıkışı

İdrarda yanma

İdrar yapma sırasında ağrı

Sık tuvalete çıkma

Ağrılı boşalma

Kasık, kalça, bel, sırt ve bacak ağrıları

Geceleri sık idrara çıkma

Mesaneyi tam boşaltamama hissi

Ani idrar sıkışıklığı ve idrar tutmada zorluk

İdrar yaptıktan sonra devam eden damlamalar

İdrar yapamama hali

İdrar veya menide kan görülmesi

Prostat Enjeksiyonu Nedir?

Ultrason cihazının ucuna yerleştirilen ve prob olarak adlandırılan ince bir parçanın penis arkasında bulunan makattan uygulanması ile prostat bezinin görüntülenmesi sağlanır. Ultrason ile görüntülenen prostat bezinin içerisindeki enfeksiyon alanına doğrudan ilaç verilir. Verilen ilaç sayesinde prostat içerisindeki enfeksiyonun iyileşmesi amaçlanır.

Prostat Enjeksiyonu Neden Yapılır?

Farklı antibiyotiklerle uzun süreli tedavi, bağışıklık sistemini zayıflatarak mantar enfeksiyonlarının gelişmesine ve bağırsak florasında değişikliklere yol açabilir. Ayrıca uzun süreli antibiyotik tedavisi sonrasında prostattaki yara bölgeleri tekrar enfeksiyona neden olabilir. Öte yandan bezlerin kronik enfeksiyonu nedeniyle yara izi kalarak iyileşmiş dokular ve kireçlenmiş bölgelerdeki kan akışı azalır ve geleneksel tedavi aralığında sistemik olarak verilen antibiyotiklerin bu alanlarda yüksek konsantrasyonlara ulaşması zorlaşır. Bu durumda bezin iltihaplı lezyonu veya kireçlenmiş bölgesine direkt olarak antibiyotik ve kortizon enjekte edilmesi faydalı olabilir. Bu sayede prostattaki antibiyotik yoğunluğu daha yüksek seviyelere ulaşacaktır. Hatta bu tedavi yöntemi ile hasta şikayetlerinde belirgin bir iyileşme gözlemlendiği bildirilmiştir.

Prostat Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Prostatın operasyon öncesi lokal anestezisi sayesinde hasta herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Anal ultrason görüntüleme yöntemleri rehberliğinde perineden anüs yoluyla veya bacak arasından prostata girmek için ince bir iğne kullanılır ve ilaç iki prostat lobuna enjekte edilir. Genellikle 3-4 seans kullanılır. Bu sayede ilaç tedavisine yeterli yanıt vermeyen kronik prostatit durumunda büyük başarı sağlanabilmektedir. Bu işlem, prob adı verilen bir ultrason cihazının ince bir diliminin anüse nazikçe yerleştirilmesiyle yapılır. Aynı zamanda elde edilen ultrason görüntüleri yardımıyla prostat dokusuna ince hedefli bir enjeksiyon yapılır. Bu işlem yaklaşık olarak 10-15 dk kadar sürmektedir.

Prostatit tedavisi için uygulan diğer girişimsel ve cerrahi tedavi şekillerinden değişik olarak, prostata enjeksiyon işleminin önemli bir yan tesiri bulunmamaktadır. İşlem daha sonra hastalar 10-15 dakikalık bir dinlenmeden sonrasında günlük yaşamlarına dönebilir.

24 Şub 2022 21:06

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.