WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları Nelerdir

Bireyler, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı duyarlı bir tavır sergilememektedir. Sağlıklı bir hayat adına cinsel ilişkilerde korunmak oldukça önemlidir. Günümüzde, cinsel ilişkilerde korunmak oldukça kolaylaşmıştır. Fakat bireylerin, korunmadan bir cinsel münasebette bulunmaları hayat boyu telafisi olamayacak sorunlar ile karşı karşıya kalmalarına neden olabilir. Bu nedenle cinsel ilişkilerde korunmak oldukça önemlidir. Cinsel yolla bulaşan birçok hastalık vardır. Modern tıbbın imkânları dahlinde, bu hastalıkların birçoğu tedavi edilebilmektedir. Cinsel yolla bulaşan söz konusu hastalıkların, erken teşhisi tedavi edilebilirlik açısından da oldukça önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan bir takım hastalıklar:

- Frengi

- Bel soğukluğu

- Hepatit B(HBV)

- Klamidya

- AIDS

Yukarıda bahsettiğimiz cinsel yolla bulaşan hastalıklar, korunmasız olarak gerçekleşen cinsel birliktelikler sonucunda en sık rastlanılan hastalıklardandır.

Frengi Nedir?

Frengi, cinsel birliktelik neticesinde bulaşan bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı, bu hastalığa yakalanmış bireyin sağlığı ve hayatı açısından da oldukça önemlidir. Çoğu zaman bu hastalığın en büyük belirtisi, vajina ve penis çevresinde oluşan yaralardır. Bu hastalığın, belirtilerinin ortaya çıkma süresi yaklaşık 2 veya 3 haftayı bulmaktadır. Dolayısı ile bu hastalığa yakalanmış bireylerin, hastalığı fark etme süreleri iki veya üç haftayı bulacaktır. Ancak buradaki en önemli unsur fark edildikten hemen sonra erken tanı ve hızlı müdahale açısından vakit kaybetmeden alanında uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu, korunmasız cinsel ilişki neticesinde bulaşan bir diğer hastalıktır. Vajinal veya anal seks neticesinde bulaşan bu hastalığın erken teşhisi de oldukça önemlidir. Bel soğukluğu, cinsel bölgelerden gelen akıntılar ve sık sık tuvalete çıkma isteği ile kadın ve erkek bireylerde ortak görülen bu belirtilere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Erken teşhis neticesinde ilaç ile tedavi edilen bir hastalık olmasına rağmen hayatınız ve sağlığınız açısından karşılaşabileceğiniz birçok sorunu da beraberinde getirebilir. Bu nedenle son derece dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir.

Hepatit B Nedir?

Hepatip B, birçok yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Bireylerin, birbirlerinin kişisel eşyalarını kullanmaları neticesinde bulaşabildiği gibi aynı zamanda korunmasız cinsel ilişkilerden dolayı da çok sık rastlanılan bir hastalıktır. Bireylerde soğuk algınlığı veya grip gibi belirtilere neden olmaktadır. Bireyler,  bu hastalığa yakalandıktan yaklaşık olarak 120 gün sonra belirtiler görülmeye başlanabilir. Ancak fark edilmediği veya tedavi edilmediği takdirde, hayatınızda çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanız olası bir durum haline gelecektir.

Klamidya Nedir?

Klamidya, korunmasız cinsel ilişkilerde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalığın kadın ve erkek bireylerde, cinsel bölgelerde akıntı ile idrar yaparken yanma hissi başlıca belirtilerindendir. Fakat çoğu zaman belirti dahi göstermeyebilir. Tedavi edilmediği veya fark edilmediği takdirde erkeklerde idrar yolu, kadınlarda ise rahim ağzı enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Sağlık açısından dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir.

AIDS Nedir?

AIDS, cinsel ilişki ile ortaya çıkan önemli hastalıklardan biridir. Genellikle cinsel yolla bulaşan HIV virüsünün sebebiyet verdiği bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Dolayısı ile AIDS aslında cinsel yolla bulaşan HIV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalığın birçok belirtisi mevcuttur. Bireylerde soğuk algınlığı ve gribe benzer belirtiler göstermektedir. Dolayısı ile bu hastalığa sahip bireylerde, boğaz ağrısı, ishal, yüksek ateş, hızlı kilo vermek, kasık şişkinliği gibi belirtiler fark edildiğinde uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir. Bu belirtilerin ortaya çıkması bazen uzun zaman alsa da genellikle 3 veya 4 hafta sonunda belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın henüz bilinen bir tedavi yöntemi olmasa da HIV virüsüne karşı uygulanacak ilaç tedavisi ile yayılmasının önüne geçilebiliyor. Her ne kadar ilaç tedavisi uygulanarak bu virüsün yayılması önlense de vücuttan tamamen atılamıyor. AIDS, fark edilmediği veya tedavi edilmediği takdirde uzun vade de vücuda dışardan gelecek virüs ve hatta bakterilere karşı bağışıklık sistemini oldukça savunmasız bırakmaktadır. Öyle ki çok basit hastalıklarda bile, bireyleri ölüm riski ile karşı karşıya bırakmaktadır. AIDS nedeni ile geçmişten günümüze kadar birçok kişi maalesef ki hayatını kaybetmiştir. O yüzden bu hastalıktan korunmak bireyler için fazlasıyla önemlidir. Bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu ise cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmaktır.

Cinsel Yolla Bulaşan Bir Hastalığımın Olduğunu Nasıl Anlarım?

Genel olarak korunmasız ve şüpheli bir cinsel münasebet sonucunda fiziksel olarak vücudunuzu takip etmeniz bu hususta oldukça önemlidir. Bahsettiğimiz gibi cinsel yolla bulaşan birçok cinsel hastalık mevcuttur. Dolayısı ile bahsetmiş olduğumuz bu hastalıklar ve belirtilerini vücudunuzda gözlemleyerek, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olup olmadığınızı fark etmeniz mümkün olacaktır. Fakat belirtileri fark ettiğiniz takdirde kesinle alanında uzman bir hekime danışmanız size daha kesin ve net bir sonuç verecektir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunabilirim?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en temel yolu, cinsel ilişki sırasında korunmaktan geçmektedir. Cinsel ilişki sırasında korunmak, güvenilir bir partner sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan büyük ölçüde koruyacaktır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardan ve tedavi yöntemlerinden bahsetmiştik. Ülkemizde, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde daha da sık karşılaşılan bir durumdur. Cinsel yolla bulaşan çoğu hastalığa ilaç tedavisi ile müdahale edilmektedir. Fakat erken teşhis edilmediği takdirde çok daha farklı tedavi boyutları ile karşılaşabilirsiniz.  Bu nedenle alanında uzman hekimlere ihtiyaç duymanız kaçınılmaz olacaktır. Dolayısı ile hekiminizi seçerken son derece titiz davranmalısınız

21 Şub 2022 15:05

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.