WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Cinsel Hastalıklardan Korunmanın En Güzel Yöntemi: Prezervatifler

Cinsel Hastalıklardan Korunmanın En Güzel Yöntemi: Prezervatifler, günümüzde en sık kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri. Şehvetin çanları çalmaya başladığı anlarda korunmayı unutuyor ya da atlıyor olabilirsiniz. Ancak bu, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve hatta istenmeyen hamileliklerden korunmadığınız anlamına gelmez. Kan basıncının ve isteğin arttığı haz anlarında korunmak zor gelse de güvenli bir cinsel hayat için prezervatiflerin yeri büyüktür. Korunmasız her cinsel ilişki, ateşle oynamak anlamına gelir. Korunmasız bir ilişki, gebeliğin yanı sıra yüksek tehlikeye sahip bulaşıcı hastalıklara alan açabilir. Bu nedenle kondom kullanımı son derece önemlidir.

Prezervatif Kullanmanın Önemi

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve hastalıkların en göze çarpan nedeni, korunmadan yapılan ilişkilerdir. Güvenli ve zevk dolu bir cinsel hayat için istisnasız tüm ilişkilerde prezervatif kullanılması gerekir. Ancak prezervatif, yalnızca cinsel organlardan geçen hastalıkları önler. AIDS gibi bulaşıcı birçok hastalığın tükürük gibi yöntemlerle geçtiği unutulmamalıdır. Yani kondom, bulaşıcı hastalıklara karşı yalnızca cinsel organlara yapılan korumada etkilidir. Ön sevişme anlarında bu tip enfeksiyonların geçmeyeceği kesin değildir. İdeal kondom seçimi sayesinde hem hamilelikten hem bulaşıcı hastalıklardan kolayca korunabilirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmanın en etkili yöntemlerinin başında prezervatif gelir. Bazı durumlarda, çok eşli olmayan ve tek partnere sahip olanlarda dahi bulaşıcı hastalık görülebilir. Tek eşlilik, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçmeyebilir. Ortak kullanılan alanlardan (lavabo gibi) da enfeksiyon kapabilirsiniz. Bu da en etkili korumanın kondom çeşitleri ile olduğuna işaret eder. Eşinizle birlikte ortak bir şekilde karar vererek size uygun olan prezervatif çeşitleri ile yepyeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu sayede cinsel özgürlüğünüzü herhangi bir hastalıkla kısıtlamamış olursunuz.

Prezervatifsiz Hamile Kalınır mı?

Birçok çift tarafından “geri çekme ” olarak bilinen yöntem, herhangi bir doğum kontrol yöntemi değildir. Erkek tarafından geri çekme anı doğru zamanlansa dahi gebeliğin olmamasının garantisi yoktur. Bu nedenle prezervatifsiz hamile kalınır mı diyen her çiftin kondom kullanması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü rakamları, ideal bir kullanımda kondomla hamilelik riskinin %2 civarında olduğunu ortaya koymuştur.

Toplumumuzda kondom kullanımına rağmen gerçekleşen hamileliklerin ise %15 oranında olduğu bilinmekte. Ancak bunun sebebi, çiftlerin prezervatifi yanlış kullanmasından ileri gelir. Genel olarak prezervatifin başlangıçta yanlış takılması, yırtılması, ilişki sırasında kayarak çıkması ve tam boşalma öncesinde takılması gibi durumlar, kondom kullanımına rağmen hamileliğe neden olabilir. ancak normal koşullarda, kondom kullanımı gebeliğe karşı etkili bir yöntemdir. 

Çok Eşli Kişiler için Prezervatif Ne İşe Yarar?

Prezervatif ne işe yarar sorusuna verilecek en net yanıt “işini şansa bırakmak istemeyenlerin güvenli bir cinsel ilişki yaşamasını sağlar.” şeklindedir. Özellikle ilk kez birlikte olacağınız bir kişi için kondom kullanımını kesinlikle tercih etmeniz gerekir. Partneriniz, güvendiğiniz ve çok uzun süredir tanıdığınız biri olabilir. Bu gibi durumlarda esnek olma ihtiyacı hissetseniz de tam anlamıyla korunma için prezervatif kullanımı idealdir. Bazı durumlarda, kişiler kendi cinsel geçmişlerinin farkında olmayabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sahip oldukları belirtiyi gizleme potansiyeline sahiptir. Bu gruptaki hastalıkların büyük bir kısmı, uzun süre kendini göstermeyebilir. Böyle durumlarda birçok insan, hasta olduğunu fark etmeyebilir. Ancak böyle durumlarda enfeksiyonların birlikte olunan kişilere geçmesi de söz konusudur. Kişi, kendinde problem olduğunu anlamasa dahi birlikte olduğu kişilere enfeksiyon bulaştırabilir. Bu anlamda tek başına birlikte olduğunuz kişilere güvenmek kesin çözüm değildir. Yalnızca zevke odaklanmak ve hastalık kaygısı düşünmemek adına prezervatif kullanımı etkili olacaktır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, kendini her ne kadar gizlese de bilinçli davranmak etkili bir çözüm olabilir. Kendini gizlemeyi iyi başaran cinsel hastalıklar için düzenli doktor kontrolü yaptırabilirsiniz. Bilinçli davranmak, doktor kontrolünü ihmal etmemek ve daima bir adım önde olmakta fayda var. Şüpheli bir cinsel ilişki yaşadığınızı düşünüyorsanız uzman bir hekime başvurabilir ve test yaptırabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan birçok hastalığın toplumun büyük kesiminde görülmesinin nedeni, tanı konulmayan ve ihmal edilen sorunlardan ileri gelir. Bu anlamda bilhassa çok eşli kişilerin düzenli olarak test yaptırması gerekir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en başında HIV virüsü gelir. Bağışıklık sistemini hedef alan bu hastalık, en tehlikeli ve sinsi olanların arasındadır. Hepatit B ise enfeksiyon alındıktan uzun süre sonra kendini belli eder. İdrar, kan, küpe, dövme ve cinsel yollarla bulaşan Hepatit B, en sık görülen hastalıklar arasındadır. Bir diğer rahatsızlık olan frengi ise en tehlikeli sorunların başındadır. Şişkin ve ağrısız bir yara ile kendini gösteren frengi, erken evrelerde ortaya çıktığında rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Bunun yanı sıra bakteri hastalığı olarak bilinen bel soğukluğu ise tanısı koyulduğunda hızlıca tedavi edilen sorunlar arasındadır. Ancak bel soğukluğu da diğer hastalıklar gibi kendini kolayca gizleyebilir. HPV enfeksiyonu ise cinsel yollarla vücuda girdiği andan itibaren vücutta uzun süre kalırsa çok tehlikeli olabilir.

Kendinize Prezervatifsiz Cinsel İlişki Yaşamama Kuralı Koyun!

Kondom markaları arasından kendinize ve partnerinize en uygun olanını tercih ettikten sonra güvenli bir cinsel hayat için adım atabilirsiniz. Cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlara karşı sorumsuzca davranmak ve risk almak, hiçbir durumda doğru olmayacaktır. Genel kanı, kondomla yapılan ilişkilerin zevk oranını düşürdüğüne işaret etse de bu doğru değildir. Doğru seçim yaptığınız bir kondom sayesinde hazzınızı artırabilir ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunabilirsiniz.

27 Şub 2023 11:23

Diğer Yazılar

    © 2020 Eros Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.